KEMET C1206C152J2GACTU
C1206C152J2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C152J2GACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C152J2GACTU.pdf
Availability of C1206C152J2GACTU
QUANTITY
C1206C152J2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C152J2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C152J2GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C152J2GACTU
Related LinksC1206C15, C1206C152J2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C152J2GACTU Details Description
Related parts for C1206C152J2GACTU
RELAY TELECOM DPDT 2A 3V datasheet.pdf
ANTENNA 418MHZ THRU HOLE datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 0.4VA 28V datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10A 11 MOHM SMD datasheet.pdf
KK 156 HDR FRLK PEG 8POS TIN datasheet.pdf
QSFP PATCH CABLE 2M 28 AWG datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 25 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
SCR 600V 1900A E-PUK datasheet.pdf
500 TB WIR PRO 90D datasheet.pdf
26500 28C 24#20 4#12 SKT PLUG datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 100 CLBs, 1000 Gates, 70MHz, 100-Cell, CMOS, CPGA84 IC datasheet.pdf