KEMET C1206C152K2GACTU
C1206C152K2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C152K2GACTU
Brief Description
CAP CER 1500PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C152K2GACTU.pdf
Availability of C1206C152K2GACTU
QUANTITY
C1206C152K2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C152K2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C152K2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1500pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C152K2GACTU
Related LinksC1206C15, C1206C152K2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C152K2GACTU Details Description
Related parts for C1206C152K2GACTU
FUSE GLASS 200MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 5MM TOP 9POS datasheet.pdf
DIODE ZENER 24V 500MW SOD123 datasheet.pdf
DIRECTIONAL COUPLER 3000MHZ 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.92 OHM 1% 0.4W 0805 datasheet.pdf
FUSE BRD MNT 12A 72VAC 60VDC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
RND SPACER 0.032" NYLON 14.86MM datasheet.pdf
CONN FPC VERT 9POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
RES SMD 28.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE RA PIN datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 400W datasheet.pdf