KEMET C1206C161F5GACTU
C1206C161F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C161F5GACTU
Brief Description
CAP CER 160PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C161F5GACTU.pdf
Availability of C1206C161F5GACTU
QUANTITY
C1206C161F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C161F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C161F5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance160pF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C161F5GACTU
Related LinksC1206C16, C1206C161F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C161F5GACTU Details Description
Related parts for C1206C161F5GACTU
CONN PLUG 4P INLINE SKT SLD CUP datasheet.pdf
DIODE ARRAY SCHOTTKY 30V SOT23-3 datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 256X36X2 128QFP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC DO204AC datasheet.pdf
RES 39.0K OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FEED THROUGH MOD TERM BLOCK datasheet.pdf
AC/DC WALL MOUNT ADAPTER 5V 10W datasheet.pdf
RES 287K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 560UF 350V SCREW datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM L-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 25 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf