KEMET C1206C162J5GACTU
C1206C162J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C162J5GACTU
Brief Description
CAP CER 1600PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C162J5GACTU.pdf
Availability of C1206C162J5GACTU
QUANTITY
C1206C162J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C162J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C162J5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1600pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C162J5GACTU
Related LinksC1206C16, C1206C162J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C162J5GACTU Details Description
Related parts for C1206C162J5GACTU
SHROUDED HEADER 26 POS RT ANGLE datasheet.pdf
RES SMD 1.6KOHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES SMD 5.9 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
SENSOR 300PSIS 7/16 4-20MA datasheet.pdf
LED PRISM 3MM INGAN GN/GN/GN SMD datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 24V 5W datasheet.pdf
BCH 16-POSITION SMD GULL-WING datasheet.pdf
RES SMD 0.01 OHM 5% 1/3W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 330UH 700MA 1.15 OHM datasheet.pdf
IC REG LDO 3V 0.3A 4HXSON datasheet.pdf
TVS DIODE 31.6VWM 56.4VC SMC datasheet.pdf
330UF 63V 16X16X21 MM 125C 5000H datasheet.pdf