KEMET C1206C185M4RACTU
C1206C185M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C185M4RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C185M4RACTU.pdf
Availability of C1206C185M4RACTU
QUANTITY
C1206C185M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C185M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C185M4RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C185M4RACTU
Related LinksC1206C18, C1206C185M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C185M4RACTU Details Description
Related parts for C1206C185M4RACTU
RES SMD 47K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SENSOR TEMP I2C/SMBUS 8MSOP datasheet.pdf
BEAD FERRITE 220 OHM 2.0A 0805 datasheet.pdf
85 SIZE HYBRID 1.8 DEG/STEP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 20W datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 10A LEVER datasheet.pdf
RES 163.8K OHM 1W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 36POS datasheet.pdf
CAP CER 0.015UF 250V NP0 1206 datasheet.pdf