KEMET C1206C185M4RACTU
C1206C185M4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C185M4RACTU
Brief Description
CAP CER 1.8UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C185M4RACTU.pdf
Availability of C1206C185M4RACTU
QUANTITY
C1206C185M4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C185M4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C185M4RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1.8µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C185M4RACTU
Related LinksC1206C18, C1206C185M4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C185M4RACTU Details Description
Related parts for C1206C185M4RACTU
LENS DIFFUSED RED RND 18MM datasheet.pdf
IC FPGA 94 I/O 144EQFP datasheet.pdf
IC GATE OR 1CH 2-INP 5-TSSOP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 100W datasheet.pdf
L37-3S SHEET 150X150X0.5MM W/ADH datasheet.pdf
UPGRADE TO CXONE FROM MICRO datasheet.pdf
FIXED IND 120NH 400MA 320 MOHM datasheet.pdf
RES SMD 402 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
SYSTEM datasheet.pdf
IC LED Driver DC DC Controller Analog, PWM Dimming Automotive, Lighting 52-QFN (7x8) datasheet.pdf
CAP FILM 3.3NF 20% 1000VDC datasheet.pdf