KEMET C1206C221GCGACTU
C1206C221GCGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C221GCGACTU
Brief Description
CAP CER 220PF 500V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C221GCGACTU.pdf
Availability of C1206C221GCGACTU
QUANTITY
C1206C221GCGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C221GCGACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C221GCGACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated500V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C221GCGACTU
Related LinksC1206C22, C1206C221GCGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C221GCGACTU Details Description
Related parts for C1206C221GCGACTU
Crystal 25.0000MHz 20ppm 18pF 40 Ohm -20°C - 70°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf
IC RES TEMP-CNTRL 10/50K 14TSSOP datasheet.pdf
MACHINE SCREW PAN SLOTTED M2.5 datasheet.pdf
SENSOR VOLTAGE .2-12V AC/DC-INPT datasheet.pdf
OPTOISO 2.5KV 2CH TRANS 8SOIC datasheet.pdf
RES ARRAY 3 RES 6.8K OHM 6SIP datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 20W TO263 datasheet.pdf
FBCON TERM.D EX FM DISTRIB datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X25MM L-TAB datasheet.pdf
9POS M PC 4-40 SPACER CLIP datasheet.pdf