KEMET C1206C221J5GACTU
C1206C221J5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C221J5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 220PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C221J5GACTU.pdf
Availability of C1206C221J5GACTU
QUANTITY
C1206C221J5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C221J5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C221J5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance220pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C221J5GACTU
Related LinksC1206C22, C1206C221J5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C221J5GACTU Details Description
Related parts for C1206C221J5GACTU
CAP KEYSWITCH SQUARE GRAY datasheet.pdf
FUSE AUTO 50A 32VAC/VDC BLADE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 100W datasheet.pdf
CONN HEADER BKWY DL TIN 64POS datasheet.pdf
RES 625 OHM 1.5W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
CONVERT DC/DC 155VIN 28VOUT 25W datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPDT datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE SKT datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V 2915 datasheet.pdf
SWITCH DIP datasheet.pdf
CAP FILM 0.12UF 5% 100VDC RADIAL datasheet.pdf