KEMET C1206C222K2RALTU
C1206C222K2RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C222K2RALTU
Brief Description
CAP CER 2200PF 200V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C222K2RALTU.pdf
Availability of C1206C222K2RALTU
QUANTITY
C1206C222K2RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C222K2RALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C222K2RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2200pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C222K2RALTU
Related LinksC1206C22, C1206C222K2RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C222K2RALTU Details Description
Related parts for C1206C222K2RALTU
CAP ALUM 8200UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
BOX PLASTIC BLK 1.75"L X 1.44"W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.5VA 28V datasheet.pdf
RES SMD 39K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC EEPROM 8KBIT 10MHZ 8DIP datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 1206 datasheet.pdf
SERVO RELAY UNIT CABLES 1M datasheet.pdf
RES 1.54M OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
NON-LIGHTED PUSHBUTTON datasheet.pdf
CABLE 3COND 18AWG SHLD 1000' datasheet.pdf
DIODE ZENER 4.3V 500MW SOD123 datasheet.pdf