KEMET C1206C223M3RACTU
C1206C223M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C223M3RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.022UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C223M3RACTU.pdf
Availability of C1206C223M3RACTU
QUANTITY
C1206C223M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C223M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C223M3RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.022µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C223M3RACTU
Related LinksC1206C22, C1206C223M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C223M3RACTU Details Description
Related parts for C1206C223M3RACTU
IC VREF SHUNT 1.235V 8SOIC datasheet.pdf
IC VIDEO PREAMP SYSTEM WB 20-DIP datasheet.pdf
TVS DIODE 6.5VWM 11.2VC SMB datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONV DC/DC 10W 24VIN 12VOUT datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 10V 10% 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
TAPE FEED PAWL datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROCESS REL OUT 24V datasheet.pdf