KEMET C1206C224K5RACAUTO
C1206C224K5RACAUTO picture photo
Mfg. Part Number
C1206C224K5RACAUTO
Brief Description
CAP CER 0.22UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C224K5RACAUTO.pdf
Availability of C1206C224K5RACAUTO
QUANTITY
C1206C224K5RACAUTO Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C224K5RACAUTO
Internal Part NumberEIS-C1206C224K5RACAUTO
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package1
SeriesC
PackagingCut Tape (CT)
Capacitance0.22µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsAutomotive
RatingsAEC-Q200
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C224K5RACAUTO
Related LinksC1206C224, C1206C224K5RACAUTO Datasheet, KEMET Distributor
C1206C224K5RACAUTO Details Description
Related parts for C1206C224K5RACAUTO
REPLACEMENT BATT CARTRIDGE 24V datasheet.pdf
IC CLOCK MULTIPLIER PREC 100TQFP datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 18POS 5MM datasheet.pdf
RES 6.04K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 18POS GOLD datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
MICRO 37C P 120" YEL NI datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC VOLT DETECTOR datasheet.pdf
390UF 63V 16X25 125C RAD datasheet.pdf