KEMET C1206C241G2GACTU
C1206C241G2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C241G2GACTU
Brief Description
CAP CER 240PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C241G2GACTU.pdf
Availability of C1206C241G2GACTU
QUANTITY
C1206C241G2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C241G2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C241G2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance240pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)