KEMET C1206C271KDRACTU
C1206C271KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C271KDRACTU
Brief Description
CAP CER 270PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
C1206C271KDRACTU.pdf
Availability of C1206C271KDRACTU
QUANTITY
C1206C271KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C271KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C271KDRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C271KDRACTU
Related LinksC1206C27, C1206C271KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C271KDRACTU Details Description
Related parts for C1206C271KDRACTU
IC FPGA 112 I/O 208PQFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 33PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
DGTL ISO 5KV 4CH GEN PURP 16SOIC datasheet.pdf
RES 291 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEATSHRINK 65/25MM-15M datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE MARKER CLI M 2-4 GE/SW datasheet.pdf
CONN INSERT 6POS SKT datasheet.pdf