KEMET C1206C271M5GACTU
C1206C271M5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C271M5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 270PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C271M5GACTU.pdf
Availability of C1206C271M5GACTU
QUANTITY
C1206C271M5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C271M5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C271M5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C271M5GACTU
Related LinksC1206C27, C1206C271M5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C271M5GACTU Details Description
Related parts for C1206C271M5GACTU
CONN EDGECARD 38POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL 8-SOIC datasheet.pdf
CONN PLUG 14POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 16V X7R 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 75W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
CONN PLUG 55POS STRGHT W/SKT datasheet.pdf
CONN EDGECARD .100" 26POS THRUHL datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
BOX PIN HDR 50 POS 075 C/L datasheet.pdf
CAP FILM 0.0047UF 5% 2000VDC AXI datasheet.pdf