KEMET C1206C271MGRACTU
C1206C271MGRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C271MGRACTU
Brief Description
CAP CER 270PF 2KV X7R 1206
Datasheet Download
C1206C271MGRACTU.pdf
Availability of C1206C271MGRACTU
QUANTITY
C1206C271MGRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C271MGRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C271MGRACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance270pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated2000V (2kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C271MGRACTU
Related LinksC1206C27, C1206C271MGRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C271MGRACTU Details Description
Related parts for C1206C271MGRACTU
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 80QFP datasheet.pdf
CAP CER 0.50PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 79POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 10 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
LED GRN/RED DIFF 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
REFLECTOR BRGLUX BXRA RS SPOT datasheet.pdf
CAP ALUM 390UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CABLE JHOOK SUPPORT datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT datasheet.pdf
CAP TANT 10UF 10% 15V 2214 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 79POS CABLE SKT datasheet.pdf
Field Programmable Gate Array, 120 CLBs, 4000 Gates, 83MHz, CMOS, PQCC84 IC datasheet.pdf