KEMET C1206C272K5RACTU
C1206C272K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C272K5RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C272K5RACTU.pdf
Availability of C1206C272K5RACTU
QUANTITY
C1206C272K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C272K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C272K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C272K5RACTU
Related LinksC1206C27, C1206C272K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C272K5RACTU Details Description
Related parts for C1206C272K5RACTU
CONN HEADER 3POS R/A W/CLIP SMD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 10A 24V datasheet.pdf
FAN AXIAL 119X32MM 24VDC WIRE datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 0.15UF 50V X7R 0612 datasheet.pdf
CAP FILM 0.15UF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 25W datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
IC TXRX RS485 20MBPS 10MSOP datasheet.pdf
CLAMP BEAM 9/16"-3/4" FLANGE datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X20MM L-TAB T412 datasheet.pdf
SWITCH LIMT SPDT 5A ADJ ROD LEVR datasheet.pdf