KEMET C1206C272K5RACTU
C1206C272K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C272K5RACTU
Brief Description
CAP CER 2700PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C272K5RACTU.pdf
Availability of C1206C272K5RACTU
QUANTITY
C1206C272K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C272K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C272K5RACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C272K5RACTU
Related LinksC1206C27, C1206C272K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C272K5RACTU Details Description
Related parts for C1206C272K5RACTU
IC REG LDO 1.8V 80MA SC82AB datasheet.pdf
TRANSDUCER 500# PRES 0.5-4.5V datasheet.pdf
IDC CABLE - HSC30H/AE30G/HSC30H datasheet.pdf
RES 270K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.98K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.08M OHM 1/2W .5% AXIAL datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
STANDARD RACK 23 W 84 H 2134M datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 15K OHM 8SIP datasheet.pdf
RES 365 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
STARTER KIT FM4 S6E2CC datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ SERIES SMT datasheet.pdf