KEMET C1206C273J8RACTU
C1206C273J8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C273J8RACTU
Brief Description
CAP CER 0.027UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C273J8RACTU.pdf
Availability of C1206C273J8RACTU
QUANTITY
C1206C273J8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C273J8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C273J8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.027µF
Tolerance±5%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C273J8RACTU
Related LinksC1206C27, C1206C273J8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C273J8RACTU Details Description
Related parts for C1206C273J8RACTU
FILTER LINE 1MH 10A VERTICAL datasheet.pdf
IC VOLTAGE MONITOR TRPL 14-TSSOP datasheet.pdf
LED ARRAY NEUTRAL WHITE 4400LM datasheet.pdf
CONV DC/DC 20W 12-36VIN 12VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 50W datasheet.pdf
SURFACE BELT 4X24" A CRS datasheet.pdf
BIG CHIP LED HB MODULE WHITE datasheet.pdf
CONN HDR 96POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
OSC PROG 1.8V 1.3NS 30PPM 3.2X5 datasheet.pdf