KEMET C1206C274K4RACTU
C1206C274K4RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C274K4RACTU
Brief Description
CAP CER 0.27UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C274K4RACTU.pdf
Availability of C1206C274K4RACTU
QUANTITY
C1206C274K4RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C274K4RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C274K4RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.27µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C274K4RACTU
Related LinksC1206C27, C1206C274K4RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C274K4RACTU Details Description
Related parts for C1206C274K4RACTU
CAP CER 10000PF 1KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 10% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER .8MM 20POS SMD datasheet.pdf
SOFTWARE SUPPORT ANNUAL CW BASIC datasheet.pdf
CA/ASSY,MP,8P,WHT,ENHCD,C5 datasheet.pdf
CAP ALUM 18UF 20% 63V RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X10MM R-TAB datasheet.pdf
CONN RECEPT 4POS PCB R/A datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P8C R/A SHIELDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0062UF 5% 400VDC AXIA datasheet.pdf