KEMET C1206C275K8RACTU
C1206C275K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C275K8RACTU
Brief Description
CAP CER 2.7UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C275K8RACTU.pdf
Availability of C1206C275K8RACTU
QUANTITY
C1206C275K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C275K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C275K8RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance2.7µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.041" (1.05mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C275K8RACTU
Related LinksC1206C27, C1206C275K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C275K8RACTU Details Description
Related parts for C1206C275K8RACTU
IC MPU MPC82XX 300MHZ 516BGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 10POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
OSC XO 133.000MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
CAP CER 0.22UF 50V X8L 0805 datasheet.pdf
RES SMD 1.96K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 0.013 OHM 1% 1/2W 0805 datasheet.pdf
RES 93 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 165 OHM 10W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 715 OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 40.2K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf