KEMET C1206C331JDGACTU
C1206C331JDGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C331JDGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
C1206C331JDGACTU.pdf
Availability of C1206C331JDGACTU
QUANTITY
C1206C331JDGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C331JDGACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C331JDGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C331JDGACTU
Related LinksC1206C33, C1206C331JDGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C331JDGACTU Details Description
Related parts for C1206C331JDGACTU
SWITCH ROLLER SPST/NC 16A QC TER datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
FIXED IND 220NH 23A 2.8 MOHM SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
RES 340K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 28.5KOHM 0.1% 0.15W 0805 datasheet.pdf
GROMMET 0.625" RUBBER BLACK datasheet.pdf
CONN SPRING LOAD 6POS DUAL SMD datasheet.pdf
TERMINAL QL FOR SAKK4 (4 POSITIO datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050" datasheet.pdf