KEMET C1206C331JDGACTU
C1206C331JDGACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C331JDGACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 330PF 1KV NP0 1206
Datasheet Download
C1206C331JDGACTU.pdf
Availability of C1206C331JDGACTU
QUANTITY
C1206C331JDGACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C331JDGACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C331JDGACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance330pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C331JDGACTU
Related LinksC1206C33, C1206C331JDGACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C331JDGACTU Details Description
Related parts for C1206C331JDGACTU
TRANS PREBIAS PNP 150MW SOT523 datasheet.pdf
TERM SOLDER PIN .125" .051"L datasheet.pdf
CONN SPRING 42POS SNGL .177 PCB datasheet.pdf
CAP CER 130PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 12 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES CHAS MNT 24.9 OHM 1% 30W datasheet.pdf
RES SMD 383 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X20MM R-TAB datasheet.pdf
OSC MEMS 156.25MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
350 TB RISING CLAMP 180D datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 5.2V 10W datasheet.pdf