KEMET C1206C335K8RACTU
C1206C335K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C335K8RACTU
Brief Description
CAP CER 3.3UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C335K8RACTU.pdf
Availability of C1206C335K8RACTU
QUANTITY
C1206C335K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C335K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C335K8RACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C335K8RACTU
Related LinksC1206C33, C1206C335K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C335K8RACTU Details Description
Related parts for C1206C335K8RACTU
CONN SOCKET .4MM 16 POS SMD datasheet.pdf
FUSE CLIP BLADE 15A PCB datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG GRAY 500' datasheet.pdf
MGRID HDR SHRD SMT /CAP 8CKT datasheet.pdf
RES 28K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 6.40MM datasheet.pdf
LED XLAMP WARM WHITE 3000K 2SMD datasheet.pdf
CONN HOUSING FOR RJ45 JACKS datasheet.pdf
IC REG LDO DUAL 1.8/3V 8DFN datasheet.pdf
CAP CER 68PF 25V NP0 0402 datasheet.pdf