KEMET C1206C335M8PACTU
C1206C335M8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C335M8PACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 3.3UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C335M8PACTU.pdf
Availability of C1206C335M8PACTU
QUANTITY
C1206C335M8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C335M8PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C335M8PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3.3µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C335M8PACTU
Related LinksC1206C33, C1206C335M8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C335M8PACTU Details Description
Related parts for C1206C335M8PACTU
FUSE CERAMIC 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
SENSOR 1000PSIS 7/16 4-20 MA datasheet.pdf
LEVER TYPE FUSE TERM BLOCK datasheet.pdf
RELAY OPTOMOS 200MA SP-NO 8FLTPK datasheet.pdf
RES 796 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
RES 8.25M OHM 1/2W 2% AXIAL datasheet.pdf
WIRELESS INDUSTRIAL SYSTEM datasheet.pdf
SWITCH ROTARY datasheet.pdf
FL MGUARD RS4000 TX/TX VPN datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 3A 250VAC/50VDC datasheet.pdf