KEMET C1206C390J2GACTU
C1206C390J2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C390J2GACTU
Brief Description
CAP CER 39PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C390J2GACTU.pdf
Availability of C1206C390J2GACTU
QUANTITY
C1206C390J2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C390J2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C390J2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance39pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C390J2GACTU
Related LinksC1206C39, C1206C390J2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C390J2GACTU Details Description
Related parts for C1206C390J2GACTU
IGBT 600V 23A 100W TO220AB datasheet.pdf
REPLACEMENT KEY FOR SK MEDIUM datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 80MHZ RRO 8MSOP datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 6A 19.5 MOHM SMD datasheet.pdf
CORD REEL INDUST DUTY W/O CABLE datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP ALUM 68UF 20% 450V RADIAL datasheet.pdf
TRANS NPN DARL 120V 4A datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
RES SMD 22 OHM 1% 1W MELF datasheet.pdf