KEMET C1206C391G1GACTU
C1206C391G1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C391G1GACTU
Brief Description
CAP CER 390PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C391G1GACTU.pdf
Availability of C1206C391G1GACTU
QUANTITY
C1206C391G1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C391G1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C391G1GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C391G1GACTU
Related LinksC1206C39, C1206C391G1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C391G1GACTU Details Description
Related parts for C1206C391G1GACTU
IC SWITCH QUAD SPDT 20DIP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 30V AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 13POS .100" STACKER datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 8 9 OLIVE datasheet.pdf
VARISTOR 24V 500A DISC 10MM datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 17 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 100W datasheet.pdf
DOUBLE COAT TAPE 1" SQ 250/PACK datasheet.pdf
RES 37.4K OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf