KEMET C1206C391K5GACTU
C1206C391K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C391K5GACTU
Brief Description
CAP CER 390PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C391K5GACTU.pdf
Availability of C1206C391K5GACTU
QUANTITY
C1206C391K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C391K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C391K5GACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance390pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C391K5GACTU
Related LinksC1206C39, C1206C391K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C391K5GACTU Details Description
Related parts for C1206C391K5GACTU
BNC MALE/MINIGRABBER RG58C/U 60" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 WW datasheet.pdf
DIODE SBR 20V 3A SMA datasheet.pdf
CIR BRKR THRM-MAG 7A 250VAC datasheet.pdf
CAP CER 6.4PF 50V T2H 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 75W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CONN CIC VERT 28POS 1.00MM PCB datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X35MM R-TAB T766 datasheet.pdf
DIODE ZENER 8.2V 225MW SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 35.7K OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf