KEMET C1206C392G5GACTU
C1206C392G5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C392G5GACTU
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C392G5GACTU.pdf
Availability of C1206C392G5GACTU
QUANTITY
C1206C392G5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C392G5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C392G5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C392G5GACTU
Related LinksC1206C39, C1206C392G5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C392G5GACTU Details Description
Related parts for C1206C392G5GACTU
IDC CABLE - MSC40K/MC40F/MCG40K datasheet.pdf
CONN BACKSHELL W/CLAMP SZ 23 BLK datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 8POS R/A 3.81MM datasheet.pdf
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/3W 1206 datasheet.pdf
RES 18 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 6.34K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IDC BOX HEADER 0.050 24 POS datasheet.pdf
CONN HDR 54POS 0.100 T/H datasheet.pdf
BEVEL 60 DEGREE LONG REACH 1.0MM datasheet.pdf