KEMET C1206C392K5GACTU
C1206C392K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C392K5GACTU
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C392K5GACTU.pdf
Availability of C1206C392K5GACTU
QUANTITY
C1206C392K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C392K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C392K5GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C392K5GACTU
Related LinksC1206C39, C1206C392K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C392K5GACTU Details Description
Related parts for C1206C392K5GACTU
MACHINE SCREW PAN PHILLIPS 8-32 datasheet.pdf
CONN HEADER 95POS TYPE B VERT datasheet.pdf
SENSOR 50PSI 7/16-20-2B 1-5V datasheet.pdf
RES SMD 11.5KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
TRIMMER 40K OHM 0.75W PC PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 350V RADIAL datasheet.pdf
CABLE SPEAKER 2COND 22AWG 5000' datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 15A 125V datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 5POS R/A 5MM datasheet.pdf