KEMET C1206C392M5RACTU
C1206C392M5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C392M5RACTU
Brief Description
CAP CER 3900PF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C392M5RACTU.pdf
Availability of C1206C392M5RACTU
QUANTITY
C1206C392M5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C392M5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C392M5RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance3900pF
Tolerance±20%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C392M5RACTU
Related LinksC1206C39, C1206C392M5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C392M5RACTU Details Description
Related parts for C1206C392M5RACTU
PC BOARD 6UX160MM PPH W/BUSES datasheet.pdf
CONN HEADER 76POS DUAL 2MM SMD datasheet.pdf
SWITCH PUSH SPST-NO 0.3A 125V datasheet.pdf
IC STEREO AUDIO 18BIT SER 28SOIC datasheet.pdf
IC EEPROM 1KBIT 400KHZ 8TDFN datasheet.pdf
FIXED IND 4.7UH 400MA 300 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 200W datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE SKT datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 16V X7R 0402 datasheet.pdf
CONN HDR 30POS 2.54MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN EDGE .050 170POS DR TH datasheet.pdf