KEMET C1206C393K2RACTU
C1206C393K2RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C393K2RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.039UF 200V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C393K2RACTU.pdf
Availability of C1206C393K2RACTU
QUANTITY
C1206C393K2RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C393K2RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C393K2RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.039µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C393K2RACTU
Related LinksC1206C39, C1206C393K2RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C393K2RACTU Details Description
Related parts for C1206C393K2RACTU
LABEL S LAM DM POL WH 1.50X0.25" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44QFN datasheet.pdf
RES SMD 140K OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 191 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC EEPROM 256KBIT 120NS 28SOIC datasheet.pdf
CONV DC/DC 48V 15V 2A 30W SMD datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 18POS PIN datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 32KB FLASH 36VTLA datasheet.pdf
BEND RELIEF 6.0MM YELLOW datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 12V 5W datasheet.pdf