KEMET C1206C394M3RACTU
C1206C394M3RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C394M3RACTU
Brief Description
CAP CER 0.39UF 25V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C394M3RACTU.pdf
Availability of C1206C394M3RACTU
QUANTITY
C1206C394M3RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C394M3RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C394M3RACTU
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.39µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C394M3RACTU
Related LinksC1206C39, C1206C394M3RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C394M3RACTU Details Description
Related parts for C1206C394M3RACTU
IC REG LDO 5V/ADJ 0.25A 8SOIC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SC70-5 datasheet.pdf
LED XLAMP WHITE 2SMD datasheet.pdf
RES SMD 1.1 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 100W datasheet.pdf
RES 4.12K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CAP CER 560PF 25V NP0 0805 datasheet.pdf