KEMET C1206C472KDRACTU
C1206C472KDRACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C472KDRACTU
Brief Description
CAP CER 4700PF 1KV X7R 1206
Datasheet Download
C1206C472KDRACTU.pdf
Availability of C1206C472KDRACTU
QUANTITY
C1206C472KDRACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C472KDRACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C472KDRACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4700pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated1000V (1kV)
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.053" (1.35mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C472KDRACTU
Related LinksC1206C47, C1206C472KDRACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C472KDRACTU Details Description
Related parts for C1206C472KDRACTU
MOSFET N-CH 30V 13A DIRECTFET datasheet.pdf
MOD PWR IN/OUT 1PL QC 1.2MM PNL datasheet.pdf
DIODE ARRAY GP 600V 20A TO220AB datasheet.pdf
CONN RCPT 55POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
CAP ALUM 17000UF 50V SCREW datasheet.pdf
SL 5.08HC/12/180B 3.2SN OR BX datasheet.pdf
DIE BASE datasheet.pdf
CONN PLUG 15POS IN-LINE SLDR datasheet.pdf
350 TB SPR CLA 90D THR datasheet.pdf
FIXED IND 1UH 10.1A 11.4 MOHM datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 100V 1A SMA datasheet.pdf