KEMET C1206C473Z5UACTU
C1206C473Z5UACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C473Z5UACTU
Brief Description
CAP CER 0.047UF 50V Z5U 1206
Datasheet Download
C1206C473Z5UACTU.pdf
Availability of C1206C473Z5UACTU
QUANTITY
C1206C473Z5UACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C473Z5UACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C473Z5UACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.047µF
Tolerance-20%, +80%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientZ5U
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature10°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C473Z5UACTU
Related LinksC1206C47, C1206C473Z5UACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C473Z5UACTU Details Description
Related parts for C1206C473Z5UACTU
JFET P-CH 40V 0.35W TO92 datasheet.pdf
20P MTA100 CONN ASSY F/T NATL datasheet.pdf
RF TRANSCEIVER datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MINIMOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 26.1 OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
WASHER FLAT M8 PLASTIC datasheet.pdf
OSC PROG 3.3V CMOS 50PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
RES SMD 1M OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
RES SMD 0.2 OHM 1% 1/2W 1206 datasheet.pdf