KEMET C1206C474K3NACTU
C1206C474K3NACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C474K3NACTU
Brief Description
CAP CER 0.47UF 25V X8L 1206
Datasheet Download
C1206C474K3NACTU.pdf
Availability of C1206C474K3NACTU
QUANTITY
C1206C474K3NACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C474K3NACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C474K3NACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesHigh Temperature MLCCs
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated25V
Temperature CoefficientX8L
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 150°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.069" (1.75mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Temperature
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C474K3NACTU
Related LinksC1206C47, C1206C474K3NACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C474K3NACTU Details Description
Related parts for C1206C474K3NACTU
RES ARRAY 8 RES 6.8K OHM 1506 datasheet.pdf
SWITCH REED MAG 5-15AT J-LEAD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.25A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf