KEMET C1206C474K8RACTU
C1206C474K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C474K8RACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.47UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C474K8RACTU.pdf
Availability of C1206C474K8RACTU
QUANTITY
C1206C474K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C474K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C474K8RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.47µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.039" (1.00mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C474K8RACTU
Related LinksC1206C47, C1206C474K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C474K8RACTU Details Description
Related parts for C1206C474K8RACTU
TVS DIODE 400VWM 648VC SMA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
TXRX OPTICAL SFP DMI IND BAIL datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
CONN RCPT 21POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
RES 8.2 OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED EASYWHT COOL WHT 5000K 2SMD datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN RECEPT 10POS 0.4MM SMD GOLD datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X15MM R-TAB datasheet.pdf
IC DAC 24BIT STEREO HP 28SSOP datasheet.pdf
OSC OCXO 10.000MHZ SNWV PC PIN datasheet.pdf