KEMET C1206C475M8PACTU
C1206C475M8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C475M8PACTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C475M8PACTU.pdf
Availability of C1206C475M8PACTU
QUANTITY
C1206C475M8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C475M8PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C475M8PACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C475M8PACTU
Related LinksC1206C47, C1206C475M8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C475M8PACTU Details Description
Related parts for C1206C475M8PACTU
CONN PLUG 37POS CRIMP W/O PIN datasheet.pdf
STRIP KIT 11PC W/ALL 5 CASSETTES datasheet.pdf
CONN FPC VERT 5POS 1.00MM SMD datasheet.pdf
CAP CER 270PF 50V X7R 0402 datasheet.pdf
IC SPDT 6-MINIMOLD datasheet.pdf
CABLE FLAT FLEX 8" 0.50MM 21POS datasheet.pdf
RES 33.2K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 1/8W 0505 datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
AC/DC DESKTOP ADAPTER 12V 40W datasheet.pdf
BUZZER PIEZO 23MM RADIAL datasheet.pdf