KEMET C1206C475M8RACTU
C1206C475M8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C475M8RACTU
Brief Description
CAP CER 4.7UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C475M8RACTU.pdf
Availability of C1206C475M8RACTU
QUANTITY
C1206C475M8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C475M8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C475M8RACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance4.7µF
Tolerance±20%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C475M8RACTU
Related LinksC1206C47, C1206C475M8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C475M8RACTU Details Description
Related parts for C1206C475M8RACTU
RES SMD 68 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN PLUG 13POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 9POS 20MM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 600W datasheet.pdf
RES 35.7K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf