KEMET C1206C560G2GACTU
C1206C560G2GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C560G2GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 200V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C560G2GACTU.pdf
Availability of C1206C560G2GACTU
QUANTITY
C1206C560G2GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C560G2GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C560G2GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±2%
Voltage - Rated200V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C560G2GACTU
Related LinksC1206C56, C1206C560G2GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C560G2GACTU Details Description
Related parts for C1206C560G2GACTU
PANEL PHENOLIC 3-1/16X5-7/8" BLK datasheet.pdf
XFRMR TOROIDAL 250VA CHAS MOUNT datasheet.pdf
LED RED CLEAR 4MM OVAL T/H datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 150W datasheet.pdf
RES 1.87K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 1.0UF 20% 50V AXIAL datasheet.pdf
XCEDE LEFT 2PVH 6COL WK datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 5V 15W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .100" datasheet.pdf
CAP FILM 270NF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf