KEMET C1206C560J1GACTU
C1206C560J1GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C560J1GACTU
Brief Description
CAP CER 56PF 100V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C560J1GACTU.pdf
Availability of C1206C560J1GACTU
QUANTITY
C1206C560J1GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C560J1GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C560J1GACTU
Standard Package4,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance56pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated100V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C560J1GACTU
Related LinksC1206C56, C1206C560J1GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C560J1GACTU Details Description
Related parts for C1206C560J1GACTU
CONN HEADER 4POS 1.25MM R/A SMD datasheet.pdf
CAP FILM 0.056UF 5% 50VDC 1913 datasheet.pdf
RES 113 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN PLUG 56POS STRGHT W/PINS datasheet.pdf
SWITCH ROTARY DP4T datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 14POS GOLD datasheet.pdf
RES SMD 1K OHM 0.1% 0.15W 1206 datasheet.pdf
IC OSC VCXO DUAL FREQ 6-CLCC datasheet.pdf
D-SUB FILTER 50POS IP67 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 400V RADIAL datasheet.pdf
MODULE FRED 150A 600V DUAL F2 datasheet.pdf