KEMET C1206C680K5GACTU
C1206C680K5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C680K5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 68PF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C680K5GACTU.pdf
Availability of C1206C680K5GACTU
QUANTITY
C1206C680K5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C680K5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C680K5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance68pF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C680K5GACTU
Related LinksC1206C68, C1206C680K5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C680K5GACTU Details Description
Related parts for C1206C680K5GACTU
MMIC PRESCALER 3GHZ 8-SSOP datasheet.pdf
TERM RING VYL 16-14AWG 3/8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
SWITCH ROTARY 3P-4 POS NON SHORT datasheet.pdf
RES 15.0 OHM 7W 5% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CAP TANT 12UF 5% 50V AXIAL datasheet.pdf
EEPROM SPI 8KB 8TSSOP datasheet.pdf
RES SMD 13.3K OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
750 TB SPRING CLAMP 180D datasheet.pdf
MOSFET P-CH 30V 3A SOT23-6 datasheet.pdf
330UF 450V 30X50MM 85C 5000H datasheet.pdf