KEMET C1206C683F5GACTU
C1206C683F5GACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C683F5GACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 0.068UF 50V NP0 1206
Datasheet Download
C1206C683F5GACTU.pdf
Availability of C1206C683F5GACTU
QUANTITY
C1206C683F5GACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C683F5GACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C683F5GACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±1%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientC0G, NP0
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
Features-
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C683F5GACTU
Related LinksC1206C68, C1206C683F5GACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C683F5GACTU Details Description
Related parts for C1206C683F5GACTU
JUMPER-H1504TR/A3049Y/H1504TR 8" datasheet.pdf
CBL RIBN 34COND 0.050 GRAY 300' datasheet.pdf
CONN RCPT 5POS WALL MNT W/SCKT datasheet.pdf
RES 0.22 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
RES 68.1 OHM 1/4W 0.1% AXIAL datasheet.pdf
IC OPAMP GP 9KHZ RRO 8TDFN datasheet.pdf
CABLE 2COND 18AWG YELLOW 1000' datasheet.pdf
CAP CER 120PF 100V X7R RADIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 2V 60W datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
15UF 450V 15X30MM 105C 10000H datasheet.pdf