KEMET C1206C683KARACTU
C1206C683KARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C683KARACTU
Brief Description
CAP CER 0.068UF 250V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C683KARACTU.pdf
Availability of C1206C683KARACTU
QUANTITY
C1206C683KARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C683KARACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C683KARACTU
Standard Package2,500
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.068µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C683KARACTU
Related LinksC1206C68, C1206C683KARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C683KARACTU Details Description
Related parts for C1206C683KARACTU
75 OHM DIE ASSY RG-59 BNC datasheet.pdf
IC CLK MULT PLL STD DRV 16-SOIC datasheet.pdf
DIODE GEN PURP 50V 3A DO214AB datasheet.pdf
CONN TAB HOUSING 6POS BLUE datasheet.pdf
IC CPLD 256MC 5.7NS 144QFP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 14KB FLASH 44TQFP datasheet.pdf
CAP ALUM 33UF 20% 100V RADIAL datasheet.pdf