KEMET C1206C685K4PACTU
C1206C685K4PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C685K4PACTU
Brief Description
CAP CER 6.8UF 16V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C685K4PACTU.pdf
Availability of C1206C685K4PACTU
QUANTITY
C1206C685K4PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C685K4PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C685K4PACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C685K4PACTU
Related LinksC1206C68, C1206C685K4PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C685K4PACTU Details Description
Related parts for C1206C685K4PACTU
RES SMD 86.6 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
FIXED IND 390UH 800MA 819 MOHM datasheet.pdf
M 891/5 K/J 55 5% datasheet.pdf
PC TERM BLOCK 10MM 6POS GREEN datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
FML CRD EDGE .100 18POS HL LOW P datasheet.pdf
OSC XO 100.000MHZ HCSL SMD datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 150K OHM 14SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 19POS SKT datasheet.pdf