KEMET C1206C685K4RALTU
C1206C685K4RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C685K4RALTU
Brief Description
CAP CER 6.8UF 16V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C685K4RALTU.pdf
Availability of C1206C685K4RALTU
QUANTITY
C1206C685K4RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C685K4RALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C685K4RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated16V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C685K4RALTU
Related LinksC1206C68, C1206C685K4RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C685K4RALTU Details Description
Related parts for C1206C685K4RALTU
LED GREEN CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPST 0.4VA 28V datasheet.pdf
Connector Receptacle 9 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount, Right Angle datasheet.pdf
ELECT VAC PORTABLE 110VAC W/ACC datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.048V SOT23-3 datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
SIDACTOR BI 25V 250A TO92 datasheet.pdf
FUSE GLASS 63MA 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
IC OPAMP GP 236MHZ RRO 10MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 122POS .100" datasheet.pdf
IC DDR3 4G 1600MT/S 78BGA datasheet.pdf
CAP FILM 150NF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf