KEMET C1206C685K8RACTU
C1206C685K8RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C685K8RACTU
Brief Description
CAP CER 6.8UF 10V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C685K8RACTU.pdf
Availability of C1206C685K8RACTU
QUANTITY
C1206C685K8RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C685K8RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C685K8RACTU
Standard Package2,000
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance6.8µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C685K8RACTU
Related LinksC1206C68, C1206C685K8RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C685K8RACTU Details Description
Related parts for C1206C685K8RACTU
RES SMD 511 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC OPAMP VFB 400MHZ 8MSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC LIU EI SGL 28SOJ datasheet.pdf
TRIMMER 500K OHM 0.1W SMD datasheet.pdf
IC BUCK CTRLR DDR2/3/3L 20WQFN datasheet.pdf
CONN MOD JACK 8P10C R/A UNSHLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 18POS SKT datasheet.pdf
BOX HEADER, 0.079 6 POS datasheet.pdf