KEMET C1206C822JARACTU
C1206C822JARACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C822JARACTU
Manufacturer
Product Category
Ceramic Capacitors
Brief Description
CAP CER 8200PF 250V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C822JARACTU.pdf
Availability of C1206C822JARACTU
QUANTITY
C1206C822JARACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C822JARACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C822JARACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8200pF
Tolerance±5%
Voltage - Rated250V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsSMPS Filtering
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
FeaturesHigh Voltage
Lead Style-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C822JARACTU
Related LinksC1206C82, C1206C822JARACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C822JARACTU Details Description
Related parts for C1206C822JARACTU
IC MPU/RESET CIRC 3.50V SC70-4 datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 3A SPAK-5 datasheet.pdf
RES SMD 300 OHM 5% 3/4W 2010 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE SPST 16A 18V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 50W datasheet.pdf
HDM BP GP POLZ PN 30 SAU GF datasheet.pdf
CAP TANT 0.12UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 2K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 18PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf