KEMET C1206C823K5RALTU
C1206C823K5RALTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C823K5RALTU
Brief Description
CAP CER 0.082UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206C823K5RALTU.pdf
Availability of C1206C823K5RALTU
QUANTITY
C1206C823K5RALTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C823K5RALTU
Internal Part NumberEIS-C1206C823K5RALTU
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package4,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance0.082µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.035" (0.88mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C823K5RALTU
Related LinksC1206C82, C1206C823K5RALTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C823K5RALTU Details Description
Related parts for C1206C823K5RALTU
PHOTOCELL 80K-240K OHM 5.10MM datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 50V NP0 AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 300PF 200V 1111 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 1.6 OHM 0804 datasheet.pdf
RES 3.32K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 976 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 45A 8DFN datasheet.pdf
RES 24.9 OHM 1/2W 0.1% AXIAL datasheet.pdf