KEMET C1206C825K8PACTU
C1206C825K8PACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206C825K8PACTU
Brief Description
CAP CER 8.2UF 10V X5R 1206
Datasheet Download
C1206C825K8PACTU.pdf
Availability of C1206C825K8PACTU
QUANTITY
C1206C825K8PACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206C825K8PACTU
Internal Part NumberEIS-C1206C825K8PACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCapacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,500
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesC
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance8.2µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated10V
Temperature CoefficientX5R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 85°C
ApplicationsGeneral Purpose
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.043" (1.10mm)
Lead Spacing-
Features-
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206C825K8PACTU
Related LinksC1206C82, C1206C825K8PACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206C825K8PACTU Details Description
Related parts for C1206C825K8PACTU
POT 50K OHM 1/20W LOGARITHMIC datasheet.pdf
SWITCH BASIC SPST-NC .1A SLD datasheet.pdf
RES SMD 182 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS .156 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 120POS .050 SOLDER datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 100K OHM 1206 datasheet.pdf
CBL RIBN 37COND 0.050 GRAY 275' datasheet.pdf
CAP CER 39PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 200W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 14 Circuit 0.325" (8.26mm) datasheet.pdf