KEMET C1206F105K5RACTU
C1206F105K5RACTU picture photo
Mfg. Part Number
C1206F105K5RACTU
Brief Description
CAP CER 1UF 50V X7R 1206
Datasheet Download
C1206F105K5RACTU.pdf
Availability of C1206F105K5RACTU
QUANTITY
C1206F105K5RACTU Order Process
Ship out your order
Specifications of C1206F105K5RACTU
Internal Part NumberEIS-C1206F105K5RACTU
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesCeramic Capacitor Flex Crack Mitigation
Capacitor Basics- Typical Uses for Capacitors
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package2,000
Category Capacitors
FamilyCeramic Capacitors
SeriesFO-CAP
PackagingTape & Reel (TR)
Capacitance1µF
Tolerance±10%
Voltage - Rated50V
Temperature CoefficientX7R
Mounting TypeSurface Mount, MLCC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
ApplicationsBoardflex Sensitive
Ratings-
Package / Case1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height - Seated (Max)-
Thickness (Max)0.071" (1.80mm)
Lead Spacing-
FeaturesOpen Mode
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)C1206F105K5RACTU
Related LinksC1206F10, C1206F105K5RACTU Datasheet, KEMET Distributor
C1206F105K5RACTU Details Description
Related parts for C1206F105K5RACTU
DIODE ZENER 4.7V 500MW DO35 datasheet.pdf
CONN MOD 2 POS FEMALE SMD datasheet.pdf
CONN HEADER .050" 4POS SMD GOLD datasheet.pdf
OPTOISOLATOR 7.5KV TRANS 6-DIP datasheet.pdf
ADHESIVE SEALANT SIL RED PASTE datasheet.pdf
CAP CER 13PF 50V R2H 0402 datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
SNSW 10A PCB-BTM-ASYM NONE datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
DC/DC CONVERTER 3.3V 3W datasheet.pdf
CRYSTAL 38.000 MHZ 6PF SMT datasheet.pdf